Založ si blog

Skleníkové hospodárstvo – cesta k potravinovej sebestačnosti a práci v chudobných regiónoch.

Tento článok vysvetľuje ako  je možné vybudovať  skleníkové hospodárstvo, konzervárne, potravinové závody  pomocou geotermálnej energie na Slovensku.  Potenciál je 10 000 až 15 000 hektárov na Slovensku. Aj samotné skleníky vieme stavať  vlastnou slovenskou silou a nie cestou zahraničných spoločností.

Dokážeme vybudovať skleníky o 70% lacnejšie ako napr. holandské firmy.  Vyriešime chudobu v južných okresoch na Slovensku. Jeden hektár skleníka zamestná od 15 do 20 ľudí pre bežné plodiny,  30 ľudí na hektár pre veľmi husto pestované jahody – vertikálne sadené, 50 – 60 ľudí na hektár pre pestovanie hríbov. Tu  však ambície Slovenska nekončia.

Vieme pestovať  nielen bežnú zeleninu a ovocie ako (uhorky, paprika, paradajky, jahody, šalát, bylinky) ale aj exotické ovocie – papaya, citrusy, kiwi, červený melón, žltý melón, mango, dragon fruit a iné. (napr. banány sa neoplatí lebo sú lacné).

Podľa Radovana Černáka zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra je na našom území k dispozícii 6.234 MW tepelnej energie, ale reálne sa využíva len 345 MW. „Zo 141 geotermálnych vrtov sa v súčasnosti využíva 46. Z toho veľká väčšina z nich sa nachádza v centrálnej depresii Podunajskej panvy,“ podčiarkol vedecký pracovník Oddelenie hydrogeológie a geotermálnej energie.

Na juhu Slovenska máme ohromné množstvo geotermálnej energie.  Väčšina prieskumov  je ešte zo 70. až 80. rokov, takže je potrebné aktualizovať prieskumy a navrhnúť miesta pre budovanie skleníkov,  konzervárni a potravinárskych spracovateľských  závodov.

Skleníky možno budovať ako podniky so štátnym kapitálom v spolupráci so súkromnou sférou. Vzniknú spoločné podniky a štát na tom bude zarábať.

Zamestnať tak vieme enormné množstvo ľudí v chudobných regiónoch a tým sa začne energicky diverzifikovať   slovenské hospodárstvo (aby sme viac neboli lacná montovňa pre  zahraničné korporácie. Investície do armády zastavíme na nulu). Značnú časť plodín a výrobkov z plodín je možné  dostať na pulty obchodov zmenou zákona o obchodných reťazcoch. Nielen že  sa staneme  potravinovo sebestačný,  ale začneme exportovať na Západ aj na Východ.

Aj drevospracujúci priemysel  je možné oživiť tým, že sa  drevo zakáže vyvážať a bude spracovávať  doma na Slovensku  na drevodomy, nábytok, papierenské výrobky a iné.  Pridaná hodnota týmto získaná zvýši DPH Slovenska o 1 miliardu eur ročne. Upraví sa min.mzda, takže o slušných a motivačných zárobkoch už nebude potrebné na Slovensku pochybovať.

Oživiť potrebujeme aj  turizmus na Slovensku. Treba si brať príklad z maďarského turizmu alebo rakúskeho. Na Slovensku máme tržby s turizmu  len cca 2,8 % z  HDP (v Maďarsku je to 4,2%, v Rakúsku 4,8%).

Celú politiku potravinovej sebestačnosti a skleníkového hospodárstva je možné realizovať.

 

Viktor Béreš

 

 

 

Fico na Kube zrejme riešil svoj budúci azyl. Blaha ako obdivovateľ Kuby poslúžil ako maskot na odvedenie pozornosti od skutočného účelu cesty.

02.11.2018

Prečo nebol na tomto nečakanom a neohlásenom stretnutí slovenský veľvyslanec ? Fico sa totiž potreboval zrejme stretnúť s Výbohom v Karibiku. Akceptuje vôbec ešte Monako Výboha ako honorárneho viac »

Viskupič z OĽANO je už s Kmotríkom jedna ruka. Šokujúci dôkaz ako OĽANO a SaS podporujú oligarchov.

23.07.2018

Znie to ako zlý žart, ale opäť sa dokázalo, že OĽANO a SaS podporujú záujmy oligarchov. Ukážkovým príkladom je nominantka na primátorku v Skalici pani Anna Mierna, ktorá pracovala verne viac »

Nákup stíhačiek F-16 je cenový podfuk USA. Mig-29 boli doteraz dobre a zrazu nie.

15.07.2018

Do roku 1998 stála F-16 približne 18 miliónov dolárov, ale počas vojny do Iraku závratne stúpla jej cena na 108 miliónov dolárov. Celkom vtipné. Je tak nad slnko jasnejšie, že ide o nafúknutú viac »

SR Bezpečnostná Rada Rusko Diplomati Vyhostenie BAX

V minulosti pomáhali nám, teraz je Slovensko schopné pomáhať druhým, tvrdí Lajčák

15.11.2018 07:36

Slovensko je prvou krajinou spomedzi v regióne strednej a juhovýchodnej Európy, s ktorou vláda USA uzavreli takúto dohodu.

Kalifornia, požiar, les, lietadlo

Najtragickejšie požiare v dejinách Kalifornie majú už 59 obetí

15.11.2018 06:46

Plamene vypálili územie o rozlohe 544 štvorcových kilometrov, z jednej tretiny je oheň uhasený.

obchvat BA most

Z obchvatu Bratislavy bude o dva roky hotová len R7

15.11.2018 06:00

Výstavba časti rýchlostnej cesty R7 a diaľnice D4 sa po dva a pol roku od podpisu zmlúv rozbehla. Koncesionár tvrdí, že má už zazmluvnené všetky potrebné subdodávky.

pušilin

Líder DĽR Pušilin sľúbil po voľbách užšie vzťahy s Ruskom

14.11.2018 23:17

"Toto je nielen kultúrna a sociálna integrácia (s Ruskom), ale aj ekonomická," uviedol líder Doneckej ľudovej republiky.

viktorberes

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 429951x
Priemerná čítanosť článkov: 4018x

Autor blogu

Kategórie