Založ si blog

Nákup stíhačiek F-16 je cenový podfuk USA. Mig-29 boli doteraz dobre a zrazu nie.

Do roku 1998 stála F-16 približne 18 miliónov dolárov, ale počas vojny do Iraku závratne stúpla jej cena na 108 miliónov dolárov. Celkom vtipné. Je tak nad slnko jasnejšie, že ide o nafúknutú a nereálnu cenu jeho amerického výrobcu Lockheed Martin. A túto nereálnu cenu má znášať aj slovenský daňový poplatník ? To už sa prieči nielen zdravému rozumu. F-16 existujú od  roku 1974 a hoci prešli desiatimi modernizáciami, tak trup lietadla ostal nezmenený. F-16 má jeden motor, pričom napr. Mig-29 má motory dva. Čo ak teda vypadne na F-16 jeden motor ?

Prevádzka Mig-29 je síce drahšia, ale je to útočnejší stroj. A prečo vlastne kupujeme starý model výrobcu Lockheed Martin, ak vláda USA už objednala výrobu úplne nového typu F-35. USA kupujú celkovo 2443 lietadiel F-35 (nie F-16). Dňa 23. novembra 2016 boli podpísané kontrakty na 10. výrobnú dávku zo strany americkej vlády.

Inými slovami kupujeme päťnásobne predražené americké stroje F-16.

Slovensko nemá štátny rozpočet ako západné krajiny. Nákup stíhačiek či už amerických F-16 verzia BLOCK 70 alebo švédskych Gripen je luxus. V situácii kedy máme nedostavané diaľnice, chýba 700.000 bytov oproti iným krajinám na počet obyvateľov, nízke penzie sú realitou a rodinné prídavky skôr výsmechom obyvateľstvu, ideme kupovať predražené stíhačky. Úplná komédia na slovenský spôsob.

Pre túto vládu ale aj tie predchádzajúce je pojem transparentné výberové konanie len fráza a nechápu jej zmysel. Väčšina výberových konaní na Slovensku sú netransparentné alebo navonok transparentné ale s dopredu pripraveným dodávateľom. Toto už od začiatku deväťdesiatich rokov funguje vo všetkých postsocialistických krajinách nielen na Slovensku vďaka bývalým eštebákom, ktorí s týmito metódami práce začali. V západných krajinách je to ošetrené zákonmi osobnej hmotnej zodpovednosti za vykonávanie verejnej funkcie. Najlepšie sú na tom škandinávske krajiny, kde korupcia nepresahuje 3 % z celkovej hodnoty tovarov a služieb, ktoré sa nakupujú. Radikálne riešenia ako sú v Číne radšej nespomínam hoci sú mi veľmi sympatické.

Osobne neodporúčam už žiadne investičné výdavky do armády, ale dobudovať diaľnice a doriešiť sociálne otázky, ktoré zužujú občanov Slovenska.

Ak sme doteraz vedeli byť v NATO aj so súčasnými Mig -29, tak asi by to šlo tak aj naďalej. Na mieste vlády by som sa dohodol s Rusmi na zľave. Ročne nás stojí údržba Mig-29 celkovo 50 mil. eur.

Ak by klesla cena údržby Mig-29 na 30 mil. eur ročne, bolo by to pre štátny rozpočet a cash-flow lepšie a prijateľnejšie ako nákup F-16 za 2 miliardy eur a  mohli sme radšej opraviť mnohé staré cesty a chodníky na Slovensku.

Načo vlastne kupujeme 14 stíhačiek ? Kde ich využijeme ? Je na škodu Slovensku ak vždy v zásadných veciach rozhodujú politické úvahy a nie sociálno-ekonomické fakty pri riadení štátu.

 

Viktor Béreš

 

Viskupič z OĽANO je už s Kmotríkom jedna ruka. Šokujúci dôkaz ako OĽANO a SaS podporujú oligarchov.

23.07.2018

Znie to ako zlý žart, ale opäť sa dokázalo, že OĽANO a SaS podporujú záujmy oligarchov. Ukážkovým príkladom je nominantka na primátorku v Skalici pani Anna Mierna, ktorá pracovala verne viac »

Skleníkové hospodárstvo – cesta k potravinovej sebestačnosti a práci v chudobných regiónoch.

30.06.2018

Tento článok vysvetľuje ako je možné vybudovať skleníkové hospodárstvo, konzervárne, potravinové závody pomocou geotermálnej energie na Slovensku. Potenciál je 10 000 až 15 000 hektárov viac »

V ČR sú už platy 4. 000 eur. Slováci sú zotročený národ a lokajská trieda vlády a oligarchov.

10.06.2018

V Čechách v ŠKODA Mladá Boleslav boli platy v máji vo výške 100.000 Kč (4.000 eur) a na Slovensku vo VW Bratislava máte niečo cez 1.000 eur. Väčšina pracujúcich na Slovensku nedosahuje ani viac »

SR Prievidza Bojnice Nemocnica MZ Kalavská Návšteva TNX

Kalavská: Rezort zdravotníctva v rámci stratifikácie s bojnickou nemocnicou počíta

15.10.2018 15:41

Bojnická nemocnica má dlhodobo problémy s nedostatočnými platbami za výkony.

NAKA

NAKA zasahovala v Limbachu a Moste pri Bratislave

15.10.2018 15:19

Zásah má súvisieť s envirokriminalitou a vyvážaním nebezpečného odpadu na skládku aj pod obchvat D4.

rekreácia, Štrbské pleso, Vysoké Tatry,

Rekreačné poukazy budú pre ľudí, ktorí sú zamestnaní aspoň 24 mesiacov

15.10.2018 14:50

Povinnosť sa bude vzťahovať na zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú 50 a viac zamestnancov.

nemecko, kolín, stanica, železnica, polícia, rukojemník

Polícia ukončila rukojemnícku drámu na železničnej stanici v Kolíne

15.10.2018 14:25, aktualizované: 15:40

Celú železničnú stanicu, jednu z najväčších v krajine, evakuovali a uzavreli, podobne ako aj námestie Breslauer Platz za stanicou.

viktorberes

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 106
Celková čítanosť: 418198x
Priemerná čítanosť článkov: 3945x

Autor blogu

Kategórie